Byliny pro vás

Diagnostika z jazyka
12 January, 2014

Diagnostika z jazyka

 

Diagnostika z jazyka je vyšetřovací metoda, která se využívá v čínské medicíně. Proto můžeme z jazyka zjistit takové věci, jako je stav jinu a jangu nebo horkosti a chladu. Ale určitá místa na jazyku odpovídají také určitým orgánům v těle. Na špičce jazyku se odráží stav srdce, o kousek výš jsou plíce, po stranách játra a žlučník, ve středu je žaludek, slezina a u kořene jsou ledviny. Pokud v těchto místech máte nějaké změny – sloupaný povlak, červenější barvu, praskliny a podobně, může být problém v daném orgánu. Ale to už musí posoudit odborník, který má příslušné zkušenosti.

U jazyku sledujeme tvar, barvu, povlak, vlhkost a spodní část jazyku – žilky po stranách uzdičky. Jazyk může být nateklý nebo scvrklý, můžeme ho plazit do strany. Sledují se i drobné odchylky.

Někdy je to opravdu podívaná – povlak na jazyku může být až černý. Někdo má zase tak hluboké praskliny, že se mu až kousky jazyku odlamují a stane se, že je třeba i spolkne. Ale to už jsou vážnější případy, kdy je dobré se obrátit na praktika čínské medicíny.

 


comments powered by Disqus