Byliny pro vás

Diagnostika z jazyka
12 January, 2014

Diagnostika z jazyka

 

Diagnostika z jazyka je vyšetřovací metoda, která se využívá v čínské medicíně. Proto můžeme z jazyka zjistit takové věci, jako je stav jinu a jangu nebo horkosti a chladu. Ale určitá místa na jazyku odpovídají také určitým orgánům v těle. Na špičce jazyku se odráží stav srdce, o kousek výš jsou plíce, po stranách játra a žlučník, ve středu je žaludek, slezina a u kořene jsou ledviny. Pokud v těchto místech máte nějaké změny – sloupaný povlak, červenější barvu, praskliny a podobně, může být problém v daném orgánu. Ale to už musí posoudit odborník, který má příslušné zkušenosti.

U jazyku sledujeme tvar, barvu, povlak, vlhkost a spodní část jazyku – žilky po stranách uzdičky. Jazyk může být nateklý nebo scvrklý, můžeme ho plazit do strany. Sledují se i drobné odchylky.

Někdy je to opravdu podívaná – povlak na jazyku může být až černý. Někdo má zase tak hluboké praskliny, že se mu až kousky jazyku odlamují a stane se, že je třeba i spolkne. Ale to už jsou vážnější případy, kdy je dobré se obrátit na praktika čínské medicíny.

 


comments powered by Disqus
„Kdyby se mužům dostávalo manželek, jakých si zasluhují, měli by zatraceně těžký život.“ Oscar Wilde