Byliny pro vás

Jin a jang
06 February, 2014

Jin a jang

 

bonusweb.idnes.cz

Jin a jang jsou vzájemně působící síly, které jsou všude kolem nás i v nás samotných. V každém jinu je i kousek jangu a v každém jangu je kousek jinu. Mězi těmito energiemi dochází k neustálému pnutí a mohou se dokonce proměňovat jedna v druhou.

 

Jinová a jangová energie také proudí v lidském těle. Jin je spíše uvnitř a vyživuje tělo, jang je na povrchu a ochraňuje. Jinová a jangová energie by měla být v těle v rovnováze. Pokud dojde k vychýlení z rovnováhy, vzniká nemoc.

 

Jang také můžeme chápat jako aktivitu a jin jako klid. I toto by mělo být v našem životě v rovnováze. Pokud jsme přes den aktivní, je potřeba v noci dostatečně dlouho spát a odpočívat. V dnešní uspěchané době dáváme přednost jangu a jin se snažíme popírat. Lidé neustále někam spěchají, pracují dlouho do noci, nedělají si přestávky, přetahují se a málo spí. Někteří zaměstnavatelé nutí své zaměstnance pracovat i doma. Neustále musí být na telefonu, vyřizují e-maily a řeší různé pracovní problémy. Ani na dovolené nemají klid. Tím si silně vyčerpávají energii, což se později projeví na jejich zdraví. Nedivím se, že je tak častý syndrom vyhoření už v mladém věku.

 

Měli bychom dát pozor i na naše děti. Děti mají sami o sobě více jangové energie. A tím, že velice často hrají hry na tabletech a počítačích nebo se dívají na televizi, na ně stále působí jang, což je může vyvést z rovnováhy. Potřebují být také více v jinu například tím, že budou v klidu odpočívat a poslouchat pohádku, kterou jim budou jejich rodiče číst nebo vyprávět.

 

Lidé s nedostatkem jinu mívají návaly horka, noční pocení, mohou mít zácpy, větší žízeň, špatný spánek a tak dále.

 

Lidé s nedostatkem jangu mívají studené ruce a nohy, jsou zimomřiví, potřebují více spát, pomalu tiše mluví, může se u nich projevovat únava nebo apatie.

 

Tradiční čínská medicíny se snaží dostat energie jin a jang do rovnováhy a tím pomoci tělu k uzdravení.

 

Jin a jang můžeme pozorovat i v přírodě. Jaro a léto odpovídá jangu – příroda raší a roste. Podzim a zima odpovídá jinu. Vše se stahuje dovnitř a odpočívá.

 

Žena je zástupcem jinové energie a muž jangové. Žena dává muži svou lásku a bere si od něj jeho sílu, muž dává ženě svou sílu a bere si od ní lásku.

 


comments powered by Disqus